İnsan İlişkileri

İki sene önce anlamadığım bir sebeple çöken ve bir daha da geri getiremediğim blogumdan sonra kendimi iyice sosyal medyaya verdim. Blog işini erteledim, elim de pek varmadı. Zaten sosyal medya işimi görüyor diye düşündüm. Ancak son zamanlarda anlatacaklarım iyice arttı. Kısa yazılınca yanlış anlaşılmaya daha müsait olan konular olduğunu fark ettim. Zaten sadece kendi yazılarımı değil beğendiğim yazarları da paylaşmak, ve uzun zamandır özlediğim akademik dili de işin içine katarak kendimi ifade etme ihtiyacımın peşine düşmek istedim.

Sabah uyandım, iki saat içinde blogu kurdum. İçine de daha önceki blogumdan yazılar eklerim, kolay dolar diye düşündüm. Ama önceki yazılarımı açmamla kapamam bir oldu. Yazım dilimden ve üslubumdan hiç hoşlanmadım. Hatta bazılarını sert ve buyurgan buldum. İki senede ne çok şey değişmiş.

Son zamanlarda yoğun olarak ilgi duyduğum bir alan var; Şiddetsiz İletişim. En özet haliyle diyor ki; siz ısrarla çözüm odaklı ve saygılı kalırsanız uyuşmazlıkları çok kolay çözülebilir hale getirirsiniz. Çözmekle kalmaz, mutlu olursunuz.

Yazarken basit, ama uygulamada elbet de çetrefilli. Çünkü sakin ve çözüm odaklı kalabilmenin ilk adımı kendini çok iyi tanımak. İhtiyaçlarını, zaaflarını, istediklerini, potansiyelini, doğal yetenek ve eğilimlerini çok iyi tanımak. Sonraki adım da kendi kendinin iyi ebeveyni olmak. Duygularını regüle edebilmek mesela. Bütün bunları yaparken de çevrenin nabzını tutabilmek. Neyi, nerede, ne zaman ve ne tonda söylemen gerektiği konusunda uzmanlaşmak. Başka bir deyişle insan ilişkileri alanında usta olmaya kendini adamak.

İşte bu blog, bunun üzerine olacak. İnsan ilişkileri… Ve elbette, insan ilişkilerinden en önemlisi olan “kendinle ilişki”üzerine. Çünkü, insanın kendisiyle kurduğu ilişki bir şekilde çevresiyle kurduğu ilişkiyi etkiler ve çevresiyle kurduğu bu ilişki de tekrar kendisini etkiler. Ve yaşam tarzı dediğimiz şey de bu tür döngülerin etkileşiminden ibarettir. Arkadaşlarla,aileyle,iş ve kariyer ile kurulan ilişkilerin döngüsünden yani. Değişim de bu döngüleri kırmakla mümkün.

Özetle, değişim mümkün. Hadi başlayalım.