Özsaygı Klübü

Kendimi bildim bileli insan davranışı, duygusu ve iyi hissetme üzerine düşünüyorum. Gerçekten kendimi bildim bileli. Hep gözlem yapıyorum. Merak ediyorum, nasıl oluyor da bazı insanlar ne olursa olsun hayatlarına kaldıkları yerden neşe ile devam edebiliyorlar da bazılarının en ufak bir aksaklıkta bile hevesleri kırılıyor? Ne oluyor da bazı insanlar kendilerine çok iyi bakıyor ve bazıları da sağlıklarına olumsuz etkilerini bilmelerine rağmen aynı yok edici davranışları devam ettirebiliyor? Ve nasıl oluyor da bazı insanlar kendilerini beslemeyen ilişkilere kolayca sınır çizebiliyorken bazıları mutsuz oldukları, sevilip sevilmediklerinden emin olamadıkları ilişkilerin içinde yıllarca mücadele verebiliyor? Kısaca, insanları motive eden ne?

Motivasyon… En büyük psikoloji teorisyenlerinin odak noktasındaki konu. İnsanı ne motive eder? En ünlü hocamız Freud sex demiş, Adler gelmiş güç demiş, Victor Frankl ise anlam arayışı demiş…. Hepsi doğru, ama hiçbiri tek başına açıklayıcı değil. Bir teorisyen olabilecek kadar donanımım yok, o sebeple büyük laflar etmek istemiyorum. Kendimden ve şimdiye kadar yaptığım binlerce seanstan yola çıkarak bir fikir ortaya atmak istiyorum. Bence insanı motive eden itki bağ kurmak. Anlam da,güç de, sex de eğer bağ kurma hissiyatı yoksa değerini yitirir diye düşünüyorum.

Kendinle bağ kurmak da bu ihtiyacı giderebilmenin ilk adımı. Kendiyle bağlantısı olan insan ihtiyaçlarının ne olduğunu bilir. Bu ihtiyaçlara önem verir. Kendine iyi bakar. Kimlerleyken nasıl hissettiğini, hangi yiyeceklerin canlı hissettirip hangilerinin sistemini rahatsız ettiğini fark eder, kendisine hürmet gösterir. Ne kendini başkalarından üstün görür ne de başkalarını kendisinden. Özsaygı dediğimiz şeye sahip olur.

Ben de buradan yola çıkarak Özsaygı Klübünü kurdum. Burada özsaygısı olan insan nasıl davranır, olmayan nasıl kazanır, kendinle bağ kurmak ve özsaygı arasında nasıl bir ilişki vardır, bu hayatımızı nasıl etkiler gibi başlıklarda paylaşımlar yapacağım. Paylaşımlar yapacağım çünkü benim de kendi sürecimdeki derdim özsaygımı arttırmak. Ve biliyorum ki bu tek başına yapılabilecek bir şey değil. Başka insanlarla bağ hissederek yapılabilecek bir şey. Başka bir deyişle bu klübü kendim için kurdum diyebilirim. Eğer siz de benim gibi özsaygı alanında hayatınızı zenginleştirmek, zaten zenginse de daha da zenginleştirmek istiyorsanız klübe davetlisiniz.