Değişim

 

Değişim;

Nasıl olacak? :İstikrarlı çalışma
Ama zaten sorun istikrarlı çalışamamam?!
Çünkü? Rehberlik almadın?
Çözüm:kendi kendine….
diye bir kısır döngü değil mi? ..
Peki yapan nasıl yapıyor? Kişisel gözlemim kalıcı iyilik hali ve değişimin baş şartı “bahaneleri bırakmak”. Bahaneleri bırakan, ve kendi mutluluğunun sorumluluğunu üstelenen kişiler er ya da geç kalıcı iyilik halini yakalıyor. Bahane üreten, yani kabahati dış kaynağa atan kişiler ise aynı kısır döngünün içinde yıllarca debeleniyor.

Sigarayı bırakamıyorum çünkü hayatımın bu döneminde üzerimde çok fazla baskı var.

Sigarayı bırakamıyorum çünkü hazır değilim.

Spor yapmak için zamanım yok, param yok, ailemden öyle bir görgü almadım.

Mindfulness yapamıyorum çünkü bana sıkıcı geliyor.

Başka bir deyişle inatçı çocuk modu. Rehberlik görmemiş, kendisine sınır çizilmemiş yanımız. Az çok herkeste var. Önemli olan ne derecede olduğu ve ne sıklıkta devreye girdiği. “İnatçı çocuk modu” bazı insanların ilişki kurma biçimi. İşte böyle insanlara “zor insan” diyoruz.  Hem kendilerine hem de çevrelerine gereksiz yere hayatı zorlaştıran tutum içinde olan insanlar. Peki ne yapmalı? Önce kendinizden başlayın. Acaba “benim inatçı çocuk modum ne sıklıkta devreye giriyor?” diye sorun. Ve bu çocuğa sınır çizmeye karar verin. Sonra bir günlük. Her gün, her saat not edin; bu inatçı çocuk ne diyor? En çok ne zaman tetikleniyor. Ona sınır çizmekte en çok hangi yöntem işe yarıyor. İlk adım iyi bir gözlemci olmak.

Her kesimden danışanım oldu. Yurt dışına gidip bir gezide bir ev parası harcayan, memur,işçi, öğrenci…. Her türlü etnik gruptan ve cinsel yönelimden danışan ile de çalıştım. Her türlü imkanı olup da bir türlü tahammül kapasitesini arttıramayan da gördüm, bir otobüs bileti parası ile bana gelip hayatına çeki düzen vereni de… Deneyimim şu yönde: bahaneleri bırakıp kendi hayatının sorumluluğunu üstelenen kalıcı olarak değişim yoluna giriyor. Bu zor bir yol, bir anda olmuyor. Ancak o yola bir kere girildi mi eski duruma bir daha geri dönmek zor. Çünkü:

KALICI İYİLİK HALİ, DUYGU DURUMUNUN KUMANDASINI ELİNE ALMAKTIR.

Böylesi kaliteli bir yaşantıyı da kolay kolay kimse bırakmak istemez. (Çok güçlü bağımlılık şeması olanlar dışında)

O da bir dahaki yazıda…. 🙂

Umarım faydalı olmuştur. Sevgiler…