Kalıcı İyilik Hali…

Düşünün bir kere…. Üç, beş ya da yedi  yaşındasınız. İnadınız tuttu. Saçmaladınız. Yapmamanız gereken bir şey yaptınız. Agresifleştiniz belki. Belki ders çalışmak istemediniz ya da bir şey için tutturdunuz. Sınıfta uyumsuzluk da yapmış olabilirsiniz, ders düzenini bozmuş da… Belki kardeşinizle kavga ettiniz, belki evdeki yemeği beğenmediniz. Ya da sadece sakarlık ettiniz de bir şey kırdınız. Odanızı toplamadınız, toplanmış olan odayı dağıttınız. Ya da ayıp bir kelime söylediniz. Daha kötü şeyler de yaptınız belki. Mesela kopya çekerken yakalandınız sınıfta. Ya da bir arkadaşınızın silgisini çok beğendiğiniz için çantanıza atıverdiniz. Ya da bakkal amca görmeden bir parça çikolatayı cebinize soktunuz.

Bunları her yaptığınızda çoğunlukla nasıl bir muamele gördüğünüz yetişkin olduğunuzda kendinize karşı tutumunuzu etkiler.

Size karşı çevrenizedi yetişkinler tarafından takınılan tutum bir tohum gibi içinize ekilir. Ve sizinle birlikte büyümeye başlar.

Mesela utandırılarak, hakaret görerek, dışlanarak ya da ihtiyaçlarınızdan ve sevdiğiniz şeylerden mahrum bırakılarak, fiziksel şiddetle terbiye edildiyseniz… Ya da hiç kimse sizi terbiye etmekle uğraşmadıysa ve kafanıza estiği gibi hareket edebildiyseniz ve bu yüzden başınıza gelenlerin sonucu karşısında tek başınıza kaldıysanız? O zaman ne olur?

İçinize bir cezalandırıcılık tohumu ekilir. Hayattaki zorluklarla baş etmenin yöntemi cezadır diyen bir sestir bu. Niyeti iyidir, sizin iyiliğiniz için çalıştığını söyler. Amacı size doğruyu öğretmek ve hayatta tutunmanızı sağlamaktır. Yani sizi korumak dışında bir amacı yoktur. Başka türlü öğrenemeyeceğinize inanmıştır. Öğrenmediğinizde de hayatınızı kurtaramayacağınız yargısındadır. Bu yüzden her hata yaptığınızda (mesela) hakarete başlar; beceriksizsin, aptalsın, sen çürük elmasın…. Bu sesler zamanla başka seslere de dönüşür; Çürük elma olduğun için de herkesten daha çok çalışmalı, daha çok çabalamalısın ki bunu telafi et!!! Yani içinizdeki cezalandırıcı sizinle bu şekilde konuştuğu sürece hayatınızı kurtardığını düşünür. Ama yanılıyordur. Çünkü cezalandırıcı ses çoğu zaman kaş yaparken göz çıkartır. Belki ölümüne kırbaçlanan bir at gibi herkesten daha çok koşturur ve daha çok başarı ve takdir toplar. Ancak bu koşturmanın acısı bir şekilde er ya da geç kendini gösterir (aşırı yeme,yiyememe,aşırı uyuma ya da uyuyamama,insan ilişkilerinde sorunlar, madde kötüye kullanımı, bitmeyen bir yalnızlık duygusu ve öfke vb…). Sonra bunları yaptığınız için kendinizi daha çok cezalandırır ve cezalandıkça da daha çok yaparsınız. Kısır döngü bu şekilde güçlendikçe güçlenir.

Oysa  “Ceza vermezsen öğrenmez” zihniyetinin yerini “rehberlik etme” mantığı aldıysa işiniz kolaydır. Yetişkin olduğunuzda gönül ferahlığıyla kendinize rehberlik edersiniz. Yaptığınız hatalar ders alınıp yola devam edilecek tümsekler haline gelir. Sorumluluğunuzu da alırsınız.  Özürleriniz samimi ve içtendir, yaptığınız hatanın sonuçlarını telafi etmek için üzerinize düşeni yapar ve sonra da yolunuza devam edersiniz. Zorluklardan kaçmazsınız ancak bir görev sizi hırpalayacaksa muhakkak sınır çizersiniz.

Kendinize iyi baktığınız için kimseye bir açıklama borçlu olmamanın ferahlığı kalbinizin hakimidir. Başka bir deyişle “kalıcı iyilik hali” hayatınıza yerleşmiştir. Yani, üzülseniz de, kızsanız da, bazen öfkeden kudurup saçmalasanız da dönüp dolaşıp geri geleceğiniz yer bu ferahlatıcı sesin size sağladığı ortamdır.

Cezalandırıcı sesten ferahlatıcı sese nasıl geçilir? İlk adım cezalandırıcı sesle uygun şekilde vedalaşmak. Ona hakaret etmeden, kavga etmeden, kalbini kırmadan. Çünkü zamanında sizin yanınızda oldu…. O olmasaydı hiçkimseniz olmayacaktı ve belki de kaybolacaktınız. Onu emekli edin. Ferahlatıcı sesin hayatınıza girebilmesi için de en etkili yöntemlerden biri mindfulness bazlı kognitif davranış terapisi. “Kitaplık” başlığı altındaki bölümde kitap önerilerim var, oradan faydalanabilir ya da terapi desteği alabilirsiniz.

Bu konuları da kapsayan bir eğitimim var. Başlığı “Kalıcı İyilik Hali”.  2 Temmuz’da tekrarını yapıyorum:

İçerik:

  • İyilik halinin fizyolojisi
  • İşlev bozucu modların ve şemaların içeriği
  • Her şemanın nasıl onarılabileceği üzerinde durulması; Mindfulness ve uygulama alanı:duygusal yeme,kaygı yönetimi, öfke  yönetimi,kendine zarar verici davranışlar, toksik ilişkileri ısrarla sürdürme davranışının ardında yatanlar, sınır çizebilme.

 

EĞİTİM BAŞLIĞI: Kalıcı İyilik Hali

TARİH:2 Temmuz 2017 Pazar

SAAT: 13:00-18:00

YER: Impact Hub İstanbul        http://impacthubist.net/

KONTENJAN: 25 kişi

ÜCRET: 350 TL (KDV dahil)

KAYIT: terapidefteri@gmail.com

 

Sevgiler…