Seminer Duyurusu (İzmir); “Kendin Olmak”

Uzun süredir düzenlemek istediğim ancak bir türlü gönlüme göre biz zamanlama ve ortam bulamadığım bir semineri nihayet gerçekleştirebilmenin sevinci içindeyim.

Küçük bi grupla, uygulamaya yönelik, yarı yapılandırılmış, ortam olarak da Çeşme Çiftlikköy’de deniz kıyısında ve araç gürültüsüz bir mekanda….

Betondan uzak, kendine yakın 🙂

Kendin olabilmek için ilk adım: Stanley Greenspan’in gelişimsel merdivenini dayanak olarak kullanacak olursam: Duygusal Regülasyon.

Olanlarla uyumlu ve orantılı duygusal tepkileri verebilme, gerektiğinde her duyguyu deneyimleyebilme… Yeri gelince esneyebilme…Belirsizliğe tahammül. Bazen birbiriyle çelişebilen duyguları aynı anda barındırabilme.

Örnekleyelim: uzun zamandır istediği yurt dışı eğitim programından kabul alan öğrencinin bir yandan bu yeni macera ile ilgili heyecanlanıp başarısıyla ilgili mutlu olurken diğer yandan bir bilinmeze gidiyor olmanın korkusunu hissetmesi gibi…

Temel duygusal ihtiyaçlardan biri ya da bir kaçı sistematik olarak zedelendiğinde sıkça ortaya çıkan durum; siyah beyaz düşünce; katılık, belirsizliğe tahammülsüzlük, hissedememe… Duygularınla ve ihtiyaçlarınla yani kendinle irtibatı koparma. 

Beni düzenli takip edenler terk edilme şeması üzerine yoğun çalıştığımı da fark etmişlerdir. Bu alanda bilinen çalışmalara imza atmış J. Kreisman ve Hal Straus “Sınır Kişilik İle Yaşamak” isimli kitaplarında bu katılık meselesine şu şekilde değiniyorlar:

“…Duygusal boşluk aşırı ciddiyet ile birlikte paket olarak geliyor.”

EMDR eğitiminde de benzer bir tema ile karşılaşmıştım. Terapinin sonunda kazanılacak becerilerden biri olarak “vurdumduymazlık” ele alınmıştı.

Şema Terapi süpervizyonlarımda da üzerinde durduğumuz mesele danışana “kendiliğinden, doğal olarak oyun oynayan çocuk” modunu tanıtmak, geliştirmesine vesile olmak…

Özetle; birbirinden farklı ekollerin ortak paydası diye yorumladığım bazı alanlar var; temel duygusal ihtiyaçların önemi, yaşam kalitesi için duygusal regülasyon, sağlıklı çatışma ve esneyebilme becerilerinin önemi… 

Seanslarımda ve kendi üzerimde fayda gördüğüm bazı kısımları damıttım ve bu seminerde anlatmak üzere yapılandırdım. Soru cevap kısmını uzatmak ve bire bir çalışmaya ağırlık vermek istediğim için de kontenjanı küçük tuttum.

İzmir’deki seminerlerimi ulaşım kolay olduğu için şehir dışında yapmayı tercih ediyorum, geçen sene Karaburun’da harika bir deneyim yaşamıştık. Bu sefer henüz havalar soğumamışken çok sevdiğim Çeşme Çiftlikköy’de deniz kıyısında yapmak istedim. Seminerin ortamı alınan faydayı etkiliyor diye inanıyorum. Fotoğraflar ve katılım için detaylar aşağıda, umarım ilginizi çeker. 

 

 

Seminerin hedefi:

1.Temel duygusal ihtiyaçları tanımak; güvenlik ve istikrar, derin ve yakın ilişkiler kurma, korunma kollanma ve anlaşılma,bağımsızlık, kendini ifade vb…

2.Temel duygusal ihtiyaçları karşılamak için geliştirilen işlevsel olmayan baş etme mekanizmalarını tanımak; kontrolcülük, katılık, kendine acıma, boyun eğicilik, aşırı fedakarlık, mükemmeliyetçilik…

3.Duygusal ihtiyaçları işlevsel yollardan karşılama seçeneklerini tartışmak;sağlıklı çatışma, kendini ifade, duygusal olarak kendini besleyebilme, özbakıma alan açma, haklarını bilme ve talep etme, başkalarının haklarına ve sınırlarına saygı gösterme…

4. Teknik: Sistematik Gevşeme uygulaması.

TARİH:

17 Kasım Cumartesi (kontenjan doldu)

18   Kasım Pazar (kontenjan mevcut)

SAAT: 13:00-18:00

YER: Cadı Kafe, Çeşme Çiftlikköy

KATILIM: Herkese açık

KONTENJAN: 8 kişi

BURS KONTENJANI: 2 kişi (kendi gelirini kazanan öğrencilere öncelik verilecektir)

Burs başvurusu için bir sayfalık niyet mektubu yeterli olacaktır.

ÜCRET: 250 TL (KDV dahil)

BAŞVURU VE KAYIT: terapidefteri@gmail.com

(tüm başvurulara en kısa sürede bizzat dönüş yapacağım)

Sevgiler….