Fark Yaratan Sınıflar

İyi örnekleri arayıp bulmak, zamanını kötü örnekleri ifşa etmeye değil de iyi örnekleri cesaretlendirmeye harcamayı seçmek herkesin yararınadır diye inanırım. Bu sebeple hepimizi ilgilendirdiğine inandığım, ve içine girdikçe de bir parçası olmaktan giderek daha büyük memnuniyet duyduğum bir projeden bahsetmek istiyorum; Fark Yaratan Sınıflar.

Pırıl pırıl öğretmenlerin zor şartlarda yarattıkları “Fark Yaratan Sınıfları” keşfedip paylaşacağız. O kadar hoşunuza gidecek, o kadar çok ilham alacaksınız ki…

Amacımız destekleye destekleye, hep birlikte bu sınıfları çoğaltmak, Türkiye’nin her yerinde, her mahallesinde bir Fark Yaratan Sınıf olması.  Ne kadar çok, o kadar iyi. Bu proje zamanla genişleyecek, adım adım başka alanlara da evrilecek.

Projedeki öğretmenleri düşündükçe gözlerim doluyor, canlılık ve umutla doluyorum, böyle birşeyin içinde yer aldığım için kendimi çok uzun zamandır hissetmediğim kadar “hayatta” hissediyorum.

Her çocuğun ücretsiz nitelikli eğitim hakkı var. Benim inandığım değerlerden biri bu. Bu doğrultuda birşeyler yapmama, bir tuğla koymama imkan veren @AshokaTurkiye ve Fark Yaratan Sınıflar Projesinin koordinatörü Melda Akbaş’a çok teşekkür ediyorum. Hayatımın geri kalanında bu projenin tam zamanlı bir destekçisi olarak bu konuda sizleri bol bol bilgilendireceğim, hiç merak etmeyin.

İnandığın değerlerle uyumlu bir yaşam sürmek, çevreni seni besleyen insanlarla donatmak, elinden gelenin en iyisini yaptıktan sonra artık hataların için kendini dövmeyi bırakmak, zamanını ve enerjini kötü örnekleri dövmek yerine iyi örnekleri güçlendirmeye adamak…

Elinde bir değnekle gezersen dayaklık durumlarda herkes sana başvurur, elinde bir sargı bezi ile gezersen insanlar yaralandıklarında sana koşar, elinde bir demet çiçekle gezersen güzellikleri paylaşıp çoğaltmak isteyenler etrafına toplanır, elinde bir kitapla gezersen bilgiye değer verenlerle çevrilirsin.

Hemen değil belki ama er ya da geç. Bu ve benzeri projelere zaman ayırmak insanın eline hem çiçek, hem kitap hem de sargı bezi verir. Sonra bu gereçlere gereksinimi olan insanlarla daha çok çevrilirsiniz. Sonra siz de o çemberin içine kalıcı olarak dahil olursunuz. Bu yüzden eli sopalılar eli sopalılarla, eli çiçekliler eli çiçeklilerle aynı çemberde yer alır. Terapinin en önemli işlevlerinden biri de danışan kendine iyi gelmeyen bir çemberin içindeyse oradan çıkmasına vesile olacak kaynaklarla onu donatmaktır. Benim kullanmayı sevdiğim kaynak da sivil toplum örgütleri çalışmalarıdır. Kendimde en çok ne işe yarıyorsa, beni en çok ne koruyorsa, onu paylaşıyorum,artık biliyorsunuz zaten.

Bana iyi gelenler bunlar. Zor bir hayatın olabilir. Hiç geçmeyecek, hep acıyacak bir yaran da olabilir. Ama bu demek değildir ki yaşamla dolu olamazsın! Bu demek değildir ki seni kimse anlayamaz. Bu demek değildir ki “artık hayatın bitti”.  Aynı anda bir çok farklı duyguyu hissedebiliriz. Çok canımız yanıyor olsa da bununla birlikte sahip olduğumuz ve yapabileceğimiz, elimizde olan her şeyin dibine kadar tadını çıkarabiliriz.

Nasıl mı? Kestirme bir yol,kolay bir cevap yok. Eğer siyah beyaz düşünmeye alıştıysanız, “her şey yolunda ve tam benim istediğim gibi gitmeli” gibisinden kök inançlarınız varsa işiniz biraz daha uzun. İkinci bir dil öğrenir gibi, emekle öğreniyor insan yaşadığını hissetmeyi.

Canlı hissetmek; yaşadığını hissetmek, hayatta hissetmek, var olduğunu hissetmek …. Bunlar arasından istediğinizi seçin. Kelimeler biz içini hangi duygu ile doldurursak o anlama gelirler.

Yanında hayatta hissettiğiniz insanlar, yaparken ve yaptıktan sonra canlı hissettiğiniz etkinlikler, projeler, işler… Bunlara ihtiyacımız var.

Fark Yaratn Sınıflar projesi hepimiz için böyle bir “canlılık” etkisi yapacak diye inanıyorum.

http://www.farkyaratansiniflar.org adresindeki öğretmen videolarını izleyebilirsiniz.

Öğretmenlerin tükenmişlikten kendilerini korumaları için bir kaç öneri yaptığım benim videom da şu bağlantıda;

http://www.farkyaratansiniflar.org/ogretmenin-tukenmislikten-korunmasi.html

Sizin de destekleriniz, bu videoları paylaşarak yaymanız, arkamızda olmanız bizim için çok önemli. Şimdiden teşekkür ederiz.

Hadi başlayalım.